Početna strana > Hronika > Beograd: Košarkašice Srbije pobedile Veliku Britaniju rezultatom 81:55 i osvojile bronzanu medalju na EP
Hronika

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 07. jul 2019.

Košarkašice Srbije pobedile su Veliku Britaniju rezultatom 81:55 u meču za treće mesto Evropskog prvenstva. Srpkinje su slavile pobedu u beogradskoj "Štark areni" posle dominantne predstave i osvojile bronzanu medalju.

Hala: "Štark arena"

Sudije: Kijulin, Boner, Kozlovskis

Srbija: Bruks, Butulija, Čađo, Jovanović, Petrović, Crvendakić, Dabović, Milić, Miljković, Škorić, Stančev, Stanković

Velika Britanija: DŽouns, Kolins, Vandervol, Hendi, Šo, Kembel, Lidam, Monakana, Fegbenl, Grin, Simpson, Samjuelson

Naše košarkašice su ovim rezultatom napravile najbolji učinak još od Evrobasketa 2015. godine, kada su osvojile zlato pobedom nad Francuskom u finalu.

Marina Maljković je odlično postavila meč za bronzu, iako nije mogla da računa na povređenu Anu Dabović (prelom šake), jednu od najboljih igračica tima. Srbija se takođe plasirala na kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre ulaskom među najbolje četiri ekipe Evrope.

Srpkinje su dobro otvorile meč i brzo povele sa 15:6, ali su propustile i neke prilike koje bi im donele i veću prednost. Britanija je to iskoristila i došla do egala, ali je na kraju prve deonice ipak bilo 25:16.

Zanimljivo je to da je Srbija posle prva tri minuta utakmice imala već tri pogođene trojke, dve više nego za ceo polufinalni meč sa Špankinjama.

Britanke su krajem 2/4 uspele ponovo da priđu protivnicima, ali tada su to učinili po, ispostavilo se, poslednji put. Gošće su prišle na 35:33 na dva minuuta do kraja, ali na poluvreme se otišlo sa 40:33 za Srpkinje.

Selektor Srbije Marina Maljković je očigledno imala šta da poruči njenim izabranicama na pauzu, pošto je nivo košarke na startu drugog poluvremena bio dosta dobar. Srbija je brzo došla do +16, nakon što je presing urodio plodom.

Već krajem treće četvrtine pobednik je bio poznat, jer je domaćin imao ogromnih 61:39, posle treće deonice u kojoj su primile svega šest poena.

Tokom poslednje četvrtine samo je "odrađen" posao, minute su dobile neke igračice koje nisu standardne, i Srbija je mirno privela meč kraju.

Najefikasnija u redovima srpske reprezentacije bila je Sonja Petrović sa 12 poena i 13 skokova. Nevena Jovanović je dodala 11, a Jelena Bruks i Dragana Stanković po osam poena. Maja Miljković imala je sedam, uz tri asistencije.

Ubedljivo bolja od koleginica na drugoj strani bila je Temi Fegbenl sa 22 poena i šest skokova, dok niko više nije bio dvocifren.

U finalu Evrobasketa, košarkašice Španije pobedile su Francusku rezultatom 86:66 i odbranile titulu prvaka Evrope. On su po treći put u prethodne četiri godine postale prvaci Evrope, a u dominaciju evropskom košarkom umešala im se samo Srbija 2015. godine.

Đilas simbolično dodelio krune košarkašicama kao „kraljicama Srbije

Nekoliko minuta po osvajanju bronzane medalje na Evropskom prvenstvu, košarkašice Srbije je dočekao Dragan Đilas, lider Stranke slobode i pravde i bivši predsednik Košarkaškog saveza Srbije i simbolično im dodelio krune kao kraljicama Srbije.

Devojke su oduševljeno primile krune i cveće  i obećale da će se plasirati na Olimpijske igre u Tokio i vratiti se s medaljama.

Tok meča u Beogradu:

19.05 - Kraj meča, osvojena je BRONZANA medalja. Srbija - Velika Britanija 81:55 (25:16, 15:17, 21:6, 20:18 ) .

18.55 - Opa je ritam meča, Srbija vodi 69:45 na pet minuta do kraja meča.

18.43 - Završena je i treće četvrtina, Srbija vodi protiv Britanije 61:39. Naše igračice "samlele" su rivala dobivši ovu deonicu 21:6. Srbija nadomak medalje!

18.34 - Naše igračice dominiraju u ovoj četvrtini - 53:37 polovinom treće deonice.

Raste prednost "lavica"...

18.29 - Trojkom Nevene Jovanović Srbija ponovo ima dvocifrenu prednost - 47:35.

18.25 - Dajana Butulija promašuje oba slobodna bacanja na startu treće četvrtine - 40:33.

18.08 - Poluvreme na meču, Srbija - Velika Britanija 40:33. Ponovo su rivalke pripretile u finišu meča kada su prišle na samo dva poena razlike ali su naše reprezentativke ponovo odličnom igrom u oba pravca uspele da odu na poluvreme sa prednošću od sedam poena. Sonja Petrović najefikasnija je sa dabl-dabl učinko - po deset poena i skokova, Maja Miljković ubacila je sedam poena. Ana Dabović nije ulazila u igru. Britanke su dobile ovu deonicu 17:55.

18.00 - Naša selekcija vodi 35:24 sredinom druge četvrtine.

17.50 - Završena je prva četvrtina koju su naše devojke dobile sa 25:16. Srpkinje su odlično otvorile meč. Britanija je uspela krajem denice da ublaži razliku ali su u finišu naše reprezentativke odličnom igrom u napadu uspele da ponovo dođu do osetnije prednnosti.

17.42 - Marina Maljković prinuđena da zatraži tajm-aut, serijom od 6:0 rival smanjuje na 15:12.

17.40 - Naše devojke vode protiv Britanije 15:8 posle pet minuta ige u prvoj deonici.

17.33 - Odličan početak naše selekcije koja posle nešto više od dva minuta vodi sa 6:0.

17.30 - Počeo je meč, startna postava selekcije Srbije: Maja Miljković. Nevena Jovanović, Sonja Petrović, Aleksandra Crvendakić, Jelena Bruks.

17.24 - Intoniraju se himne Velike Britanije i Srbije u "Štark areni", utakmica će početi za nekoliko minuta.